Hotel Lidia , Darłowo
01 Oktober 23
02 Oktober 23
online buchen
alle angebote

Freizeitangebote im Umgebung

Zamek

Króla Eryka

Jedyny nadmorski gotycki zamek w Polsce. Miejsce urodzenia Eryka Pomorskiego (1382 r.) z dynastii Gryfitów — Księcia Pomorskiego, Króla Norwegii, Króla Danii, Króla Szwecji. Król Eryk Pomorski przebudował zamek w latach 1449-1459 na podobieństwo zamku w Kronborg. Od roku 1622 właścicielami zamku byli królowie Danii. W 1773 zamek przeszedł we władanie Króla Prus. Król Dani odzyskał zamek 1864 roku.

Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, posiada bogato zdobioną kaplicę powstałą za księcia pomorskiego Bogusława XIV. W zamku można zobaczyć zabytkowe meble, kolekcje sztuki wschodniej oraz średniowieczne narzędzia tortur.

Kościół

Mariacki w Darłowie

Początki kościoła sięgają 1347 r. kiedy ulokowano w miejscu dzisiejszego Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej kaplicę, po czym wzniesiono wieżę kościelną, a następnie dobudowano zakrystię i nawy boczne. Od 1540 r. kościół należał do wyznawców protestantyzmu. Od 1945 roku kościołem opiekowali się franciszkanie.

Do najcenniejszych zabytków należą: ambona z 1684 roku, barokowe obrazy, renesansowa chrzcielnica, barokowe stelle, prospekt organowy oraz sarkofagi książąt pomorskich.

Leopold

Tyrmand

Rok 2020 uchwałą Sejmu RP ustanowiony został rokiem Leopolda Tyrmanda.

Leopold Tyrmand — polski pisarz, miłośnik i popularyzator jazzu po wojnie okresowo mieszkał i tworzył w Darłowie. Pobyt pisarza w mieście zaowocował wartką, malowniczą powieścią „Siedem Dalekich Rejsów". Powieść obrazuje powojenne życie na wybrzeżu, życie, które nie jest jednoznacznie proste i prawe jednak to, co jest ustanowione przez prawo, nie jest jednoznacznie dobre, przez co czytelnik z kartki na kartkę kibicuje coraz mocniej, aby powiodło się głównym bohaterom.

W mieście utworzono pamiątkową ławeczkę, na której można usiąść z pisarzem, poczytać razem z nim powieść lub zrobić sobie obowiązkowe selfie.

Ławeczka Leopolda Tyrmanda znajduje się u zbiegu ulicy 1 Maja i alei Wojska Polskiego w Darłowie.

Barokowy

Ratusz z 1725 roku

Barokowy ratusz miejski zbudowany jest z dawnych hal targowych przebudowanych w 1725 roku. Ratusz posiada portal z 1722 roku, wmurowany z wcześniejszego gmachu miejskiego, który spłonął w czasie pożaru miasta. Przed ratuszem znajduje się przepiękny pomnik rybaka pełniący zarazem rolę miejskiej fontanny.

kościół

św. Gertrudy

Jedyny w Polsce kościół w stylu skandynawskim, kościół św. Gertrudy z XV wieku.

W 1947 roku tsunami „Niedźwiedź Morski” całkowicie zniszczyło port morski w Darłowie. Potężna fala rzuciła jeden ze statków na wzgórze Kopa. Na pokładzie statku znajdowała się księżniczka Gertruda. W zamian za ocalone życie swoje i załogi obiecała ufundować kościół w miejscu wyrzucenia przez fale statku.

Szlak

Gryfitów

Gryfici — książęcy ród słowiański panujący na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku.

Pomorze Zachodnie historycznie związane jest silnie z Gryfitami. Zabytki kultury materialnej w tym architektury znajdują się w każdym większym mieście na pomorzu. Słynna mapa Lubinusa z XVII wieku jest do dziś wyznacznikiem najciekawszych zabytków architektonicznych w regionie. Do najciekawszych zabytków należą: Renesansowy zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (Szczecin miejsce urodzin 2 Caryc Rosyjskich), gotycki zamek w Darłowie, zachowane mury miejskie z XIII wieku w Trzebiatowie.

Zapraszamy na wycieczki po Pomorzu organizowane przez hotel, informacje w recepcji głównej hotelu. 

Najlepsze Oferty

Alle anzeigen

Verfügbarkeit prüfen  

Bei der Buchung über die Website erhalten Sie eine Garantie für den niedrigsten Preis!
01 Oktober 23
02 Oktober 23
Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen