Hotel Lidia , Darłowo
28 Mar 24
29 Mar 24
rezerwuj online
pakiety pobytowe

Atrakcje w okolicy

Zabytki Darłowa
Atrakcje regionu

Zabytki Darłowa

Hotel Lidia to miejsce na każdą porę roku. Dzięki tak rozbudowanej infrastrukturze nie można sie tutaj nudzić. Każdy znjadzie tutaj coś dla siebie. To wyjątkowe miejsce z wyjatkowo bogatą ofertą.

Zabytki Darłowa
Atrakcje regionu
Kościół Mariacki

W roku 1321 biskup kamieński Konrad przekazał braciom Świecom patronat nad parafią w Darłowie, w tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła p.w. NMP zwanego również Mariackim. Kościół nawiedzały liczne pożary, w latach: 1589, 1624, 1676 i 1722. Najbardziej tragiczny okazał się mający miejsce w roku 1676, kiedy to od uderzenia pioruna spłonęło całe wnętrze kościoła wraz z wieżą.Od roku 1535 do zakończenia w roku 1945 działań wojennych, kościół należał do protestantów, którzy w większości zamieszkiwali tereny Pomorza. W tym czasie w świątyni dokonano wielu zmian architektonicznych, m.in. w 1897 roku wystawiono przed chórem i bocznymi nawami drewniane balkony.
Przygotowane przy współpracy z Urzędem Miasta Darłowo. 

Kościół Świętego Jerzego

Trzeci z zachowanych w Darłowie średniowiecznych kościołów. Zbudowany został poza murami miasta, ze względu na niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się chorób, ponieważ pełnił funkcję szpitala. Do tego kościoła należały dwa szpitale: Ducha Świętego, w którym przebywali ludzie biedni i chorzy oraz św. Jurgena, służącego głównie trędowatym. W roku 1680 i w latach późniejszych w otoczeniu kościoła stało 30 lepianek z gliny, w których mieszkali chorzy i zniedołężniali. Wokół lepianek znajdowały się niewielkie ogródki warzywne. 
czytaj więcej

Kościół Św. Gertrudy

Jedyny taki na całym Pomorzu kościół, perełka gotyku skandynawskiego. Wyglądem swym nawiązuje do Grobu Świętego. Najstarsza wzmianka o kaplicy Św. Gertrudy pochodzi z 1497 roku, kiedy to Darłowo nawiedziła największa w historii powódź, połączona z wywołaną falą sejsmiczną - falą morska, tak silną, że pod wzgórze, na którym stoi budowla, wody wyrzuciły statek.

Kościół Św. Gertrudy zbudowany jest na centralnym, sześciokątnym planie, z dwunastokątnym, niższym obejściem, o bokach na przemian dłuższych i krótszych. Budowlę oplatają schodkowe skarpy. Kościół pokrywa dach dwunastospadowy, stromy, kryty gontem. W centralnej partii dachu mieści się sześcioboczna wieżyczka z bardzo wysokim ostrosłupowym hełmem, zwieńczonym kulą, krzyżem i kogutem. Naprzeciw ołtarza znajduje się pięć balkonów, których balustrady zdobione są malowidłami cechu szewców i czterech ewangelistów - świętych: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Na uwagę zasługuje neobarokowy prospekt organowy z 1912 roku i organy z 1860 r. Na przedpiersiach ław znajdują się malowane herby miast i najbogatszych cechów kupców i barwników z roku 1733 oraz świętych Piotra i Pawła, a także Lutra i Melanchtona.

Patronką kościoła jest święta Gertruda. Była opatką klasztoru w Niwelles koło Brukseli, założonego przez matkę Idubergę. W roku 647 została przełożoną klasztoru. Kanonizowano ją w roku 857. Jest patronką żeglarzy, podróżnych, opuszczonych i bezdomnych i zmarłych oraz pokutujących dusz.

Ratusz Miejski

Stary ratusz, który stał w centralnym miejscu rynku, spłonął doszczętnie podczas wielkiego pożaru w 1722 r. Dotychczasową siedzibę władz miejskich przeniesiono do gruntownie przebudowanych hal targowych, położonych niedaleko kościoła mariackiego, które od 1725 roku do dnia dzisiejszego oficjalnie pełnią rolę miejskiego ratusza.

Wnętrze nie ma charakteru zabytkowego ani wyposażenia. Na uwagę zasługuje pozostały po poprzednim ratuszu renesansowy portal, znajdujący się nad drzwiami wejściowymi. Przedstawia herb miasta - gryfa z ogonem ryby - oraz napis po łacinie, który w tłumaczeniu brzmi: "Miasto założone w 12 (ostatnie cyfry daty nie zostały umieszczone, gdyż nie są dokładnie znane) roku po Chr., powiększono w 1312 roku.

Trzy razy spłonęło: 1589, 1624, 1648. tyleż razy odżyło. Bogu i księciu miłe, bądź zawsze szczęśliwe. Rośnij grodzie, rozkwitaj. Bóg niech cię uszczęśliwia, Książe niech cię długo osłania. Lecz o rozpaczy, znowu zniszczone ogniem w roku 1675 i 1722. a ten ratusz na nowo odbudowany w roku 1725 niech będzie po raz ostatni".
Przygotowane przy współpracy z Urzędem Miasta Darłowo. Zdjęcie: Magdalena Burduk.

Brama Wysoka

XIV - wieczna brama, zwana też Bramą Kamienna, albo Murowaną, daje wyobrażenie o wyglądzie dawnych murów obronnych choć przez wieki zmieniła swój wygląd i charakter.Budowa murów obronnych nie tylko podnosiła walory obronne miasta, ale wzmacniała jego polityczny prestiż. Obecny wygląd Brama Wysoka zawdzięcza remontowi, jaki przeprowadzono ostatnio w 1732 roku Data ta jest uwieczniona za pomocą żelaznych prętów na elewacji od strony miasta. Zbudowana z cegły w układzie wendyjskim, w górnej partii polskim, zwieńczona jest czterospadowym, namiotowym dachem. We wnętrzu zachowały się otwory strzelnicze. Z bramy wysokiej miejskie straże obserwowały całe miasto i okolice oraz alarmowały mieszkańców w razie pożaru lub innego niebezpieczeństwa.
Przygotowane przy współpracy z Urzędem Miasta Darłowo. Zdjęcie: Krzysztof Subicki.

Pomnik Rybaka

Pomnik pełniący także funkcję fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza. Zaprojektowany został przez znanego niemieckiego artystę- Wilhelma Grossa, w 1919 roku.

Fundatorami rybaka zdobiącego dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie jedna z najbogatszych i najbardziej znanych rodzin w mieście. Członkowie tej familii byli właścicielami znaczącej na Bałtyku floty żaglowców i statków handlowych. Cokół, na którym stoi Rybak z czterech stron otaczają spiżowe tablice, przedstawiające na płaskorzeźbach sceny z życia mieszkańców Darłowa.

Tablica od strony ratusza przedstawia rycerza wskakującego teren, na którym powstało miasto. Obok niego skryba i robotnicy kopiący fosę, mającą okrążać warowny gród. Od strony północnej artysta przedstawił dokerów pracujących przy załadunku żaglowca. Na wschodniej tablicy widnieje unosząca się na falach hanzeatycka koga.

Na ostatniej płaskorzeźbie, skierowanej na stronę południową, pokazany jest pasterz pilnujący stada owiec i kobieta pasąca gęsi. Gęsie mięso, a szczególnie wątróbki były najlepszym produktem eksportowym Darłowa.

Przygotowane przy współpracy z Urzędem Miasta Darłowo. Zdjęcie: Magdalena Burduk.

Latarnia morska w Darłowie

Jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią morską na Wybrzeżu Zachodnim, zbudowana u nasady falochronu wschodniego, u ujścia Wieprzy do morza Bałtyckiego.

Pierwsza wzmianka o darłowskiej latarni morskiej pochodzi z 1715 roku, kiedy to władze miasta zarządziły ustawienie świateł po obu stronach ujścia Wieprzy. Dopiero w 1885 roku została wzniesiona parterowa, nieduża stacja pilotów statków. Był to niewysoki budynek z czerwonej cegły, do którego przylegała wieża. Na drugim piętrze znajdowało się pomieszczenie dla pilotów, których zadaniem było obserwowanie redy portu oraz obsługa latarni wskazującej światłem drogę do portu przypływającym statkom. Na przełomie XIX i XX wieku latarnia przeszła szereg modernizacji. Wymieniono soczewki, zwiększono moc oraz kolor źródła światła. W 1927 roku wieżę podwyższono o jedno piętro. Budowę zwieńczono białą stalową kopułą, do której przeniesiono źródło światła. Od tamtej pory wygląd zewnętrzny całej budowli do dnia dzisiejszego uległ tylko kosmetycznym zmianom. Dziś wysokość wieży wynosi 22 metry, a zasięg światła wskazującego drogę do portu sięga blisko 30 km. Zabytkowa zabudowa, zachowany średniowieczny układ ulic, rzeka Wieprza przecinająca miasto, sprawiają, że jest ono pełne wyjątkowych zakątków, zachęcających do spacerów, podczas których, za każdym razem odkryć coś nowego, wyjątkowego.
Przygotowane przy współpracy z Urzędem Miasta Darłowo. Zdjęcie: Magdalena Burduk.

Atrakcje regionu

W okolicy Darłówka jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w naszym hotelu. Przedstawiamy atrakcje dla całej rodziny!

Kąpielisko na ***** gwiazdek

Według rankingu nadmorskich kurortów opracowanego przez dziennikarzy tygodnika „Polityka" i Radia RMF FM, Darłowo i Darłówko jest jednym z najlepszych miejsc wypoczynku nad polskim Bałtykiem i od kilku lat nosi miano „Kurortu na 5 gwiazdek".

Leonardia w Krupach

W parku znajduje się około setki gier. Są tu zarówno gry jedno- jak i kilkuosobowe. Każda gra została zaprojektowana i wykonana ręcznie z drewna z elementami metalowymi w jednym egzemplarzu. 
GODZINY OTWARCIA:
Poniedziałek – Niedziela 10:00 – 20:00
Bilety sprzedawane są do godziny 19:00. 
źródło: www.leonardia.pl

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
To nie jest zwykłe muzeum. Zamiast gablot i nudnych opisów czekają na was niesamowite scenografie, ekspozycje i rekonstrukcje dzieł natury. W bursztynowej puszczy zaprezentujemy formy i kolory bursztynu. W podziemnej grocie zobaczycie fenomenalne bryły bursztynu ważące nawet 1 kilogram! W sali inkluzji z ciemności wyłaniają się okienka przez które widać to, co zdaniem wielu w bursztynie najpiękniejsze – magiczne inkluzje. W liczących sobie ponad 42 miliony lat bryłkach matka natura zamknęła owady, pajęczaki, rośliny i gałązki, a nawet… wodę.

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziałek – Niedziela 09:00 – 21:00
źróło: www.muzeumbursztynu.pl

FORT MARIAN W MALECHOWIE

Muzeum przy stowarzyszeniu "TYTAN" powstało z inicjatywy pasjonatów i kolekcjonerów pojazdów wojskowych, którego założycielem jest Marian Laskowski. W swojej kolekcji muzeum posiada wiele unikatowych pojazdów wojskowych m.in: amerykańską ciężarówkę REO, czołg T-55 Merida, kolekcję motocykli. Na terenie muzeum znajdują się pozostałości największego na świecie bunkra stalowego do testowania amunicji i bunkra obserwacyjnego "Kugelbunker". 

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 17:00
Sobota 11:00 – 15:00

źródło: www.fortmarian.pl

Paproty - wioska labiryntów i źródeł

W programie m.in. gra terenowa tajemnica druida, zdobywanie labiryntowej wieży, wiklinowe gwizdki, balonowa katapulta, mega bańki mydlane, warsztaty wikliniarskie, ceramika (na zamówienie). Oferta jest elastyczna i można ją dopasować do indywidualnych potrzeb po uprzednim uzgodnieniu z koordynatorem.

źródło: www.paproty.pl

Windsurfing i kitesurfing

Szkoła windsurfingu i kitesurfingu: Na miłośników sportów wodnych czeka jezioro Resko Przymorskie połączone z Bałtykiem żeglownym Kanałem Resko, w którym znajduje się port oraz przystań dla jachtów i windsurferów. Szkoła windsurfingu i kitesurfingu wraz z wypożyczalnią sprzętu mieści się nad jeziorem Resko. 

Sprawdź dostępność Terminu

Rezerwując przez stronę otrzymasz gwarancję najniższej ceny!
28 Mar 24
29 Mar 24
newsletter

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Hotel Lidia Operator Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Dorszowa 3, 76-153 Darłowo, 76-153, Darłowo , Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Niezbędne pliki cookies

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert lub dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa, m.in.: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć. Te pliki są wymagane do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Nie wymagają Twojej zgody.

Analityczne pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Wyrażając zgodę na te pliki cookies, zgadzasz się na przetwarzanie danych dotyczących Twojej aktywności na stronie w celach analitycznych.

Marketingowe pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące aktywności użytkownika, produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Zgoda na te pliki cookies oznacza, że Twoje dane mogą być używane do personalizacji reklam oraz analizy skuteczności naszych kampanii reklamowych.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane